SEO

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (z ang. Search Engine Optimization), często nazywana pozycjonowaniem, stanowi zespół procesów mających na celu osiąganie przez wybrany serwis internetowy możliwie najwyższej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwarek internetowych. Często wyrażenia: pozycjonowanie i optymalizacja są używane zamiennie a tak naprawdę odnoszą się do działań o różnym charakterze.

Pozycjonowanie to działania prowadzone najczęściej poza witryną (z ang. off-page) jak np. linkowanie, polegające na zdobywaniu w sieci linków, które prowadzą do promowanej strony (z ang. Link building). Linki pozyskiwane poprzez systemy wymiany linków lub tworzenie hiperłączy na forach internetowych są zdobywane w sposób nienaturalny i istnieje ryzyko zakwestionowania ich przez wyszukiwarki jako działań sztucznych. Nieumiejętne lub przesadne działania mogą zostać uznane za nieetyczne i doprowadzić nawet do usunięcia z indeksu wyszukiwarki.

Natomiast linki naturalne powstają w sieci, gdy użytkownicy internetu oraz inne strony internetowe uznają treści zamieszczone w promowanym serwisie za interesujące lub pożyteczne i tworzą do nich hiperłącza. Ten sposób zdobywania popularności serwisu wiąże się z działaniami nazywanymi optymalizacją stron.

Optymalizacja stron to działania prowadzone bezpośrednio w serwisie internetowym (z ang. On-Page), wpływające na jego treść i strukturę - co jest w możliwościach administratora zarządzającego stroną za pomocą wygodnych narzędzi SEO systemu Quick.Cms.Ext (zakładka SEO w edycji każdej podstrony w panelu administracyjnym) oraz dotyczących budowy serwisu (np. Responsive Web Design) - uzależnionej od programistów i projektantów.

Zatem proces optymalizacji może odnosić się zarówno do budowy serwisu czyli działań prowadzonych w kodzie strony, jak również do modyfikacji treści jako elementu marketingu internetowego, dla wybranych fraz i słów kluczowych będących istotnych dla prowadzonej kampanii. To zadanie najlepiej wypełni osoba związana z firmą (np. właściciel czy pracownik odpowiedzialny za marketing), przeszkolona w obsłudze systemu CMS i prowadząca na bieżąco firmową stronę.

Aby prowadzone działania były skuteczne, czyli poprawiały pozycję serwisu na liście wynikowej, muszą opierać się na ciągłym poznawaniu mechanizmów rządzących wyszukiwarkami a także, możliwie najczęstszym, modyfikowaniu istniejących treści na stronach internetowych. Podobna zasada dotyczy dostosowywania kodu serwisów internetowych do aktualnych algorytmów wyszukiwarek.

Coraz częściej dużą rolę w procesie pozycjonowania stron odgrywają media społecznościowe, często integrowane z prowadzoną stroną internetową. Wiele branż, których oferta skierowana jest do określonych grup jak np. młodzież, nie może się już obyć bez mediów społecznościowych.

Najczęstszym sposobem połączenia treści ze stron z social mediami jest dodanie w serwisie narzędzi społecznościowych. Umożliwiają one odwiedzającym serwis łatwe udostępnianie napotkanych treści w ulubionych serwisach społecznościowych jak np. Facebook, Google+, Twitter itp.

Aktywnym sposobem korzystania z social mediów jest zakładanie profili i publikowanie treści wspierających kampanię, powiązanych z prowadzonym serwisem internetowym.

Script logo