Mikrodane - makro korzyści dla stron produktowych

Mikrodane (ang. microdata) to jeden z rodzajów danych strukturalnych. Umożliwiają one wyszukiwarkom internetowym lepiej skategoryzować zawartość stron www.

Konkretny przykład. Chcesz kupić np. smartfon. Nie wiesz jeszcze jaki konkretny model. Od czego zaczynasz? Wpisujesz w wyszukiwarce Google słowa określające takie parametry jak: system operacyjny, orientacyjna cena, nazwa lub marka, przekątna ekranu, opinie itp.

Google wykorzystuje tzw. roboty, których zadaniem jest przeglądanie i indeksowanie treści stron tak aby pozycje jakie pojawiają się w wynikach były aktualne oraz jak najlepiej odpowiadały na zapytanie użytkownika. Za pomocą mikrodanych różne typy treści zamieszczone na stronie zostają odpowiednio oznaczone, co pozwala prawidłowo interpretować je wyszukiwarkom. W przypadku Google, możliwe jest dzięki temu wyświetlenie dla serwisów bardziej atrakcyjnego opisu rozszerzonego (tzw. rich snippet) w wynikach wyszukiwania.

Za pomocą mikrodanych można wyróżnić opis, cenę oraz cechy (parametry) produktu. Na podstawie tych danych wyszukiwarka potrafi ocenić jakie strony będą najbardziej wartościowe dla zadającego pytanie za pomocą wyszukiwarki, dzięki czemu dostaje on możliwie najlepszą odpowiedź na swoje pytanie.

Natomiast właściciel serwisu podniesie współczynnik kliknięć strony oraz obniży współczynnik odrzuceń gdy osoby klikające w link będą miały lepszą wiedzę o zawartości witryny zanim jeszcze ją odwiedzą.

A strony produktowe nie zawierające skategoryzowanych danych? Zostaną wyświetlone w wynikach wyszukiwania na dalszych, zapewne odległych miejscach.

Jednym z najpopularniejszych zastosowań danych strukturalnych są fragmenty rozszerzone dla produktów. Sprzedajesz lub reklamujesz produkty za pomocą strony internetowej? Przekazuj Google informacje na temat twojej aktualnej oferty i przyciągaj swoich potencjalnych klientów poszukujących produktów w wyszukiwarce. Niezbędne minimum to oznaczenie na karcie produktu nazwy (name), ceny (price) oraz waluty (priceCurrency). Pomocne są również takie dane jak obraz (image), opis (description) czy opinia (review).

Udostępnij w mediach społecznościowych:

Mikrodane umieszczane są w witrynie pod postacią określonych znaczników kodu HTML. Podobnie jak większość rodzajów danych strukturalnych, mikrodane korzystają ze specjalnego słownika - schema.org zawierającego ujednolicone schematy danych. Szczegółowa specyfikacja mikrodanych znajduje się na stronie: https://www.w3.org/TR/microdata/

Czy to jest skomplikowane? Jeżeli posiadasz serwis w oparciu o system Quick.Cms.Ext w wersji co najmniej 6.4 to nie musisz przejmować się aspektami technicznymi ponieważ znaczniki są domyślnie wbudowane w kod twojej strony. Wystarczy w panelu administracyjnym wypełnić odpowiednie pola w edycji produktu.

Dodaj komentarz
Akceptacja regulaminu - przeczytaj i zaakceptuj.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.
Script logo