Jak promować stronę WWW
Nie bój się i nie wstydź. Internet jest także dla Ciebie! Przede wszystkim nie zaczynaj od tego, że się nie znasz, nie tłumacz się, że nie wiesz o co chodzi i Cię to nie interesuje. Chcesz wypromować w Internecie coś na czym zarabiasz lub z tego żyjesz? Musisz poznać podstawy funkcjonowania Internetu. Wyobraź sobie, że kupując samochód stwierdzasz iż: nie obchodzą Cię przepisy ruchu drogowego ani budowa i zasady eksploatacji pojazdów - to ma samo jeździć, zadbać o mnie i o siebie! Śmieszne, prawda? Poza tym jeszcze długo tak nie będzie :)
Nie trzeba się znać na pozycjonowaniu ale warto wiedzieć co nieco o optymalizacji
Kilka akapitów na temat związany z Twoją branżą w aktualnościach czy wyrażenie swojego zdania na firmowym blogu lepiej przyczyni się do zainteresowania Twoją stroną niż zewnętrzne zabiegi pozycjonowania. Unikaj branżowego żargonu, pisz zrozumiałym językiem i nie wymądrzaj się. Zorientuj się, jakich potocznych określeń używają Twoi potencjalni klienci i uzupełniaj o nie swoje opisy. Korzystaj w tym celu z narzędzia przeglądania fraz wyszukiwanych na Twojej stronie, będącego jednym z narzędzi SEO systemu Quick.Cms.Ext oraz innych systemowych narzędzi analitycznych. Poznaj usługi Google: Search Console i Analytics. Korzystaj z Google Moja Firma - wszystkim zależy na wynikach wyszukiwania w najpotężniejszej wyszukiwarce, więc dlaczego tak rzadko korzystają z jej własnego narzędzia? Nic w internecie nie jest robione raz i na zawsze. Istnieje konkurencja i każdy chce się wypromować intensywnie nad tym pracując. Wszystko nieustannie się zmienia.
Sam zajmuj się swoją stroną
Niezależnie od tego czy prowadzisz firmę jednoosobową w której jesteś szefem, menadżerem i wykonawcą czy też zatrudniasz do tych zadań też innych. Gdy każda informacja, pomysł, tekst czy zdjęcie musi przejść przez inną osobę, niezależnie od tego czy jej za to płacisz, nie zaistniejesz znacząco w internecie. Przy współczesnym tempie wymiany informacji nowość przestaje nią być po kilku godzinach. Ponadto sam wiesz najlepiej o czym chcesz poinformować swoich klientów lub co wypromować. Dodatkowo niektóre pomysły wcale nie muszą się sprawdzić, więc po co tracić czas na tłumaczenie ich komuś oraz płacenie za ich wdrożenie aby przekonać się czy w ogóle mają rację bytu. Naucz się podstaw obsługi panelu administracyjnego swojej strony - samodzielność to ogromna wygoda i niezależność.
Dokumentacja i pomoc w obsłudze systemu CMS
Nie musisz kupować reklam
Płatne reklamy, posty sponsorowane czy inne oferty mające w "cudowny i szybki sposób" wyświetlić informacje o Twojej firmie w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania są nierealne. Nawet jeżeli stać Cię na takie wydatki i jakiś czas "powyświetlasz" się w TOP 10 - to nie musi się wiązać z natychmiastowym napływem klientów i zwrócić koszty poniesione na taką reklamę. Poza tym sam nie lubisz agresywnych reklam atakujących Cię w przeglądarce i szanujesz tych którzy wyświetlają się w Google na pierwszym miejscu bez "wspomagania". Postaw na ciekawe informacje, formułuj kampanie reklamowe tak, aby opowiadały o korzyściach wynikających z nawiązania współpracy z Twoją firmą czy skorzystaniem z oferty. Niech Twoja oferta nie będzie tylko wypunktowaną "wyliczanką". Zadbaj o profesjonalne zdjęcia twoich produktów, opisuj zdjęcia i produkt dokładniej. Gromadź dokumentację fotograficzną i opisową swoich realizacji i publikuj to na stronie.
Przygotowanie produktów do zdjęć, Przygotowanie zdjęć do publikacji na stronie WWW
Subtelność, inteligencja i polot zamiast spamu
Setki linków zapraszających do zajrzenia na twoją witrynę wstawiane na różnych forach i katalogach online są żenujące, jeżeli po kliknięciu w link internauta nie zobaczy czegoś co go zainteresuje. Ludzie rejestrują się na forach lub odwiedzają katalogi branżowe ze względu na zainteresowanie konkretnym tematem. Liczy się nie tylko samo wejście przypadkowego internauty na stronę ale czas jaki na niej spędzi, ilość odwiedzonych oraz prawdopodobieństwo że jeszcze na nie powróci. Od ilości linków prowadzących na Twoją stronę ważniejsza jest ich jakość. Łącze z opisem umieszczone na starym i cenionym portalu związanym z tematem Twojej strony ma większą jakość od wielu linków w indeksach firm typu "groch z kapustą".
Polub social media i naucz się z nich korzystać w mądry sposób
Ktoś kto posługuje się internetem do promocji swojego biznesu może pominąć socjal media? Ludzie zaglądają do nich przed, po i w trakcie pracy, na przystanku, w łóżku i na toalecie. To ogromny potencjał, ale wykorzystuj go mądrze. Na Facebooku zakładaj Stronę a nie Profil (Profil jest potrzebny do administrowania Stroną) - będziesz miał do dyspozycji różne dobrodziejstwa jak zbieranie polubień, organizowanie wydarzeń, promocji i narzędzia analityczne. Poświęć czas na posty dotyczące tego na czym chcesz zarabiać a nie życia prywatnego. Zorientuj się jakie serwisy społecznościowe preferują Twoi klienci i użytkuj serwisy zgodnie z przeznaczeniem: Twitter do krótkich i zwięzłych informacji, na Instagramie skup się na wizualnej stronie swojego biznesu itd. Naucz się używać "hasztagów" - słów poprzedzonych znakiem #. Nie publikuj "bzdetów" kilka razy dziennie, za to ciekawe i przydatne informacje, chociaż rzadziej. Publikuj we właściwej kolejności promowania - najpierw umieść informację na swojej stronie a potem udostępniaj ją w portalach społecznościowych, pamiętając o łączu do podstrony w Twoim serwisie. Radosna "klepanina" postów bez powiązania z konkretnymi informacjami na Twojej stronie firmowej będzie "psu na buty". Również żebranie o polubienia i subskrypcje w pseudo konkursach, z pseudo nagrodami postrzegane jest jako desperacja. Jeżeli zajmujesz się sprzedażą to pamiętaj także o serwisach aukcyjnych.
Nieustannie się rozwijaj
Czas pędzi nieubłaganie, wszystko się zmienia bardzo szybko a w szczególności technologie. Uruchomienie strony firmowej to dopiero początek! Nie bój się i nie odkładaj administrowania na później. Zmienią się moda, trendy i preferencje odbiorców zanim się w końcu zbierzesz. Super sposoby promocji z czasów gdy zakładałeś stronę, w internetowej rzeczywistości to już prehistoria. Podobnie jest z technologiami. Poszerza się grupa aktywnych użytkowników urządzeń mobilnych, zmienia się oprogramowanie serwerów i preferencje Google dotyczące stron. Modernizuj stronę co jakiś czas! Podążaj za trendami w wyglądzie i funkcjonalności. Nie upieraj się przy archaicznych rozwiązaniach bo na Twoim komputerze tak dobrze wygląda albo kolega tak ma. Zaufaj projektantowi - jak rozwiazanie się nie sprawdzi to zawsze można zmienić.
Dawno uruchomiona strona przestaje poprawnie działać, Google zmienia politykę na korzyść urządzeń mobilnych, Co decyduje o estetyce strony internetowej?
Cierpliwość, wytrwałość i konsekwencja
Jeżeli ktoś obiecuje Ci wypromowanie dowolnej strony w kilka dni, w dodatku za niewielkie pieniądze, to Cię okłamuje. Do tego zawsze potrzeba pracy i czasu. Im dłużej strona istnieje pod jednym adresem w internecie tym lepiej. Nie zmieniaj co chwilę nazwy domeny, nie wykupuj i nie podłączaj do tej samej strony kolejnych domen. Staraj się możliwie często aktualizować zawartość. Częstotliwość zmian zależy od wielu czynników jak rodzaj branży, grono odbiorców itp. Reakcja wyszukiwarki na zmiany również jest różna, ale po jakimś czasie wyszukiwarki zaczynają coraz szybciej indeksować zawartość Twojego serwisu. Opisuj dokładnie każdy element swojej oferty ale nie przesadź z ilością tekstu, zrównoważ ilość zdjęć i opisu. Rob to tak jak dla siebie i nie poddawaj się jeżeli natychmiast nie osiągniesz zainteresowania i nawały klientów. Jako przedsiębiorca podlegasz określonym prawom które dotyczą także Twojej aktywności w internecie. Zadbaj aby Twoja strona spełniała wymogi prawne. Dbaj również o jej bezpieczeństwo, nie oddawaj byle komu dostępu do panelu administracyjnego i nie przesyłaj danych do logowania drogą elektroniczną. Jeżeli już musisz - rób to osobnymi kanałami np. adres panelu mailowa a hasło i login za osobną wiadomością SMS z innego urządzenia.
Wsparcie prawne serwisu internetowego
Podsumowanie
Czy ktoś zwrócił uwagę na to, ile razy zostało użyte słowo "Twoja"? Chciałem podkreślić, podobnie jak czynię to na każdym szkoleniu, aby nie traktować strony internetowej jako zło konieczne o którym sobie przypominamy jak brakuje klientów lub strona padnie ofiarą ataku i uświadomisz sobie jak bardzo ucierpiał wizerunek firmy. Utożsamiasz się przecież ze swoją firmą a strona firmowa jest jej "twarzą" w Internecie. Pamiętaj, że ten kto nic nie robi znika w Internecie ale także, że kto nie popełnia błędów ten się nie rozwija. Do dzieła!