Co decyduje o estetyce strony internetowej?

Czy zostaje odebrana przez zamawiającego oraz użytkowników pozytywnie? Czy szablon strony pomoże w przekazie treści serwisu? Na wygląd i funkcjonowanie strony składa się wiele czynników. Kilka z nich ma decydujący wpływ na efekt pracy projektanta.

Zapewnienie dostępu do wszystkich funkcji i właściwości strony internetowej jak największej liczbie użytkowników, bez względu na ich sprawność, sprzęt, wiek, lokalizację czy status majątkowy. W praktyce oznacza to takie zaprojektowanie strony aby mogły z niej korzystać również osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Np. prezentacja treści powinna współpracować z czytnikami - syntezatorami mowy odczytującymi treść osobom niewidomym. Sam tekst powinien być na tyle duży a ogólny kontrast strony odpowiedni, tak aby pozwalały na swobodne odczytanie osobom słabowidzącym. 

Responsywne projektowanie stron z popularnego trendu błyskawicznie staje się standardem. To już nie tylko płynna (tzw. liquid web design) zmiana szerokości strony. Responsywność sprawia, że strona dostosowuje także układ i rozmieszczenie elementów do wymiarów ekranu użytkownika, pozwalając na korzystanie z zasobów nie tylko na komputerach stacjonarnych. Na urządzeniach mobilnych jak laptopy, tablety i smartfony pozwala na swobodną obsługę ekranów dotykowych. Aby ze strony można było korzystać również przy słabych transferach bezprzewodowych, nie może być ona przeładowana elementami graficznymi oraz powinna wykorzystywać technologie kompresji i magazynowania danych.

Aktualna moda i trendy - im również podlega proces projektowania strony. Większość zamawiających posługuje się jakimiś przykładami i chce naśladować rozwiązania które uznaje za wzorcowe. Pogodzenie tych wzorców z wyżej wymienionymi czynnikami bywa trudnym zadaniem. Zamawiający stronę przywiązuje również duże znaczenie do ogólnej estetyki reprezentowanej przez grupę użytkowników do której kieruje swój przekaz. Styl i atmosfera zbudowana przez ogólny wygląd strony, dla różnych grup bywa skrajnie odmienna (np. klub motocyklowy vs. salon kosmetyczny). W przypadku grupy (branży) licznie reprezentowanej przez np. konkurencję, wyzwaniem staje się zaprojektowanie strony wyróżniającej się pośród jej podobnych.

Przy pracy nad projektem spotykają się wymogi specyficznego medium jakim jest internet, oczekiwania zamawiającego, narzędzia opracowane przez programistę oraz doświadczenie grafika. Pamiętajmy, że wygląd i funkcjonowanie strony jest efektem współpracy. Ważna jest elastyczność każdego biorącego udział w projekcie. Udana współpraca zawsze jest kompromisem.

Dodaj komentarz
Akceptacja regulaminu - przeczytaj i zaakceptuj.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.
Script logo